Szanowni Mieszkańcy Osiedla Reszel,
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” w Kętrzynie informuje, że w dniu 29.07.2022 r. w Państwa imieniu przekazaliśmy podpisany przez mieszkańców apel do posłów, senatorów, przedstawicieli rządu oraz władz samorządowych.
Liczymy, że Państwa głos nie pozostanie bez echa.
Treść pisma przewodniego i wykaz adresatów:
W imieniu mieszkańców Reszla będących lokatorami naszej spółdzielni przesyłamy wystosowany przez nich do Państwa apel z prośbą o pilne zajęcie się sprawą. Mimo okresu wakacyjnego pod tym apelem podpisało się 327 osób zamieszkujących 442 spółdzielcze mieszkania.
Bez pilnej interwencji Sejmu, Senatu i rządu mieszkańcy Reszla staną w dramatycznej sytuacji i nie będą w stanie opłacić rachunków za ciepło, a w konsekwencji pozostaną na zimę bez ogrzewania i ciepłej wody.
Wzywamy Państwa do podjęcia natychmiastowych działań w kierunku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne i objęcia ochroną gospodarstwa domowe ogrzewane ciepłem systemowym wytwarzanym przez przedsiębiorstwa energetyczne.
Adresaci pisma:
- Pan Mateusz Morawiecki, Premier Rady Ministrów
- Pani Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska
- Pan Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych
- Pan Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski
- Pani Iwona Arent, Poseł na Sejm RP
- Pan Wojciech Kossakowski, Poseł na Sejm RP
- Pan Janusz Cichoń, Poseł na Sejm RP
- Pan Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP
- Pan Wojciech Maksymowicz, Poseł na Sejm RP
- Pan Jerzy Małecki, Poseł na Sejm RP
- Pan Paweł Papke, Poseł na Sejm RP
- Pani Urszula Pasławska, Poseł na Sejm RP
- Pani Anna Wojciechowska, Poseł na Sejm RP
- Pan Michał Wypij, Poseł na Sejm RP
- Pani Lidia Staroń, Senator RP
- Małgorzata Kopiczko, Senator RP
- Pan Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Pan Michał Kochanowski, Starosta Kętrzyński
- Pan Marek Janiszewski, Burmistrz Reszla
- Pan Krzysztof Kuriata, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zrządzania Kryzysowego, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie
Treść apelu:
A P E L
Szanowni Państwo,
My, niżej podpisani mieszkańcy Reszla, zwracamy się o pomoc i żądamy podjęcia natychmiastowych działań przez Państwa jako naszych przedstawicieli.
Nasze mieszkania ogrzewane są przez przedsiębiorstwo energetyczne, które wytwarza ciepło z gazu i oleju opałowego. Nasze budynki nie posiadają własnych kotłowni, a na terenie Reszla nie ma innej możliwości dostawy ciepła sieciowego. Przedsiębiorca ten nie może skorzystać z ochrony taryfowej i zmuszony jest kupować paliwa do wytwarzania ciepła po cenach dla rynku biznesowego. Doprowadziło to już do znacznego wzrostu cen ciepła w naszym mieście o ponad 183 % na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Wiemy, że zima i kolejne podwyżki są przed nami. Pensje, renty i emerytury nie wystarczą nam na pokrycie rosnących niebotycznie kosztów ogrzewania.
Przedsiębiorstwo energetyczne wypowiedziało wszystkim swoim odbiorcom umowy na dostawę ciepła, gdyż nie jest w stanie zapewnić jego dostaw do budynków mieszkalnych ze względu na rosnące w sposób nieprzewidywalny ceny gazu i oleju opałowego. Od października br. zostaniemy bez ogrzewania i ciepłej wody.
Nasze mieszkania nie są żadnym BIZNESEM! To nasze domy w naszym mieście i w naszym kraju. Jesteśmy zwykłymi obywatelami, którzy chcą być traktowani przez polskie państwo na równi z innymi.
Jesteśmy pokrzywdzeni i niesprawiedliwie potraktowani, gdyż my mieszkańcy – ani bezpośrednio, ani pośrednio poprzez przedsiębiorstwo energetyczne dostarczające ciepło do naszych mieszkań – nie możemy skorzystać z ochrony taryfowej, która umożliwiłaby nam ogrzanie naszych mieszkań po kosztach takich, jakie ponoszą inni mieszkańcy tego kraju objęci ochroną taryfową.
Sprzeciwiamy się wykluczeniu nas z państwowego systemu pomocy finansowej tylko dlatego, że od dziesięcioleci w naszym mieście budynki ogrzewane są przez przedsiębiorstwo energetyczne.
Czym różnimy się od właściciela domku jednorodzinnego czy mieszkańca lokalu w budynku posiadającym własną lokalną kotłownię? Dlaczego jedni mogą być przez polskie państwo chronieni, a my jesteśmy karani?
Żądamy podjęcia natychmiastowych działań – każdy z Państwa w ramach swoich kompetencji.
Nie interesują nas polityczne spory, nie przekonuje nas zasłanianie się dyrektywami unijnymi, które nie są prawem a jedynie zaleceniem dla rządu. W Sejmie RP znajduje się projekt ustawy druk sejmowy nr 2111, który rozwiązałby ten problem. Jeżeli komuś nie podoba się ten projekt, niech przedstawi swój, bylebyśmy zostali potraktowani tak, jak inni obywatele tego kraju.
Prosimy Was o litość, nie zostawiajcie nas na pastwę mrozu.