W dniu 7 grudnia 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wydała rozporządzenie wykonawcze do przepisów ustawy Prawo energetyczne, które uregulowało kwestię dalszego funkcjonowania podzielników kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych.
Co z budynkami wyposażonymi w podzielniki?
Zgodnie z przepisami rozporządzenia nakazano dalsze stosowanie podzielników w budynkach, które już zostały w nie wyposażone. Tak więc jeżeli podzielniki w budynku są, to dalej muszą być i w oparciu o ich wskazania ma następować rozliczanie kosztów ogrzewania. W 135 budynkach naszej Spółdzielni podzielniki elektroniczne zamontowano w latach 2012/2013. Ich żywotność to 10 lat. Po tym czasie bateria w podzielniku może już nie działać. Z tego powodu Zarząd Spółdzielni podjął decyzję o dokonaniu wymiany podzielników na nowe urządzenia.
A co z budynkami bez podzielników?
Przepisy ustawy Prawo energetyczne nakładają wprost obowiązek wyposażenia każdego budynku wielorodzinnego w podzielniki kosztów ogrzewania z funkcją zdalnego odczytu. Z tego powodu przepisy wymienionego wyżej rozporządzenia wprowadziły obowiązek opracowania dla takich budynków analizy technicznej wykonalności i ekonomicznej opłacalności montażu podzielników. Wykonanie takich analiz zostało zlecone dla wszystkich 12 budynków nie wyposażonych dotąd w podzielniki.
Jakie podzielniki zostaną zamontowane w naszych mieszkaniach?
Podzielniki CERIS produkuje polska firma Apator Telemetria sp. z o.o. Są to jedne z najnowocześniejszych na rynku podzielników kosztów ogrzewania, które oprócz wskazań tzw. jednostek zużycia rejestrują również szereg innych istotnych wskazań, jak np. średnia temperatura grzejnika i średnia temperatura otoczenia. Na wyświetlaczu podzielnika oprócz jednostek zużycia prezentowana jest też średnia temperatura pomieszczenia w okresie rozliczeniowym. Te dane nie tylko zwiększają wiarygodność wskazań, ale również stanowią pomoc w wytypowaniu lokali, których użytkownicy nieprawidłowo korzystają z ciepła, przez co narażają się na wyższe koszty centralnego ogrzewania swoich mieszkań.
Jak zapłacimy za podzielniki?
Zakup i montaż podzielników sfinansowany zostanie ze środków funduszu remontowego. Nie musimy zatem dodatkowo płacić za podzielniki. Poprzednio również finansowano ich dzierżawę ze środków tego funduszu.
Dostawcą kompleksowego rozwiązania jest firma MULTIENERGETYKA Opomiarowanie, Rozliczenia i Regulacja sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-180), przy ul. Konrada Guderskiego 26N, Biuro w Olsztynie (10-413), ulica Dworcowa 3 lok. 119, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000889878, REGON 388443254, NIP 5833423572.
Umowa dotycząca nabycia, montażu i eksploatacji podzielników kosztów ogrzewania wraz z wykonaniem niezbędnej dokumentacji technicznej została zawarta w dniu 28.07.2022 r. w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa kompletnego sytemu rozliczeniowego kosztów zakupu ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w budynkach Spółdzielni”, znak TI/60/2022, ogłoszonego w dniu 08.07.2022 r. i rozstrzygniętego w dniu 20.07.2022 r.
Czy można nie montować podzielników?
Wytyczne Departamentu Ciepłownictwa są jednoznaczne. W budynkach, w których instalacja centralnego ogrzewania jest wspólna dla lokali z uwagi na rozprowadzenie ciepła poprzez tzw. piony, należy bezwzględnie stosować podzielniki do rozliczania kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań.