W ślad za publikacjami mieszkańca Reszla, Pana Jarosława Ż., zamieszczanymi w mediach społecznościowych oraz przytaczanymi w lokalnym tabloidzie, wyjaśniam:
Rzekomo otwarty list do Prezesa Arkadiusza Książka nie został przesłany na adres Spółdzielni, a autor artykułu w tabloidzie nie podjął żadnej próby nawiązania kontaktu ani z Prezesem, ani z żadnym innym członkiem trzyosobowego Zarządu Spółdzielni.
Zarząd Spółdzielni wykonuje na bieżąco swoje zadania, do których z pewnością nie należy poszukiwanie treści publikowanych „gdzieś w Internecie” przez Pana Jarosława Ż., który nie jest specjalistą od rozliczeń ciepła ani ekspertem z dziedziny ciepłownictwa.
Kilka słów wstępu
Przedmiotem umowy z firmą EM PLUS sp. z o.o. jest dostawa ciepła na potrzeby ogrzewania i podgrzania wody w budynkach spółdzielczych w Reszlu. Ciepło to nic innego jak energia cieplna zawarta w wodzie gorącej, parze lub w innych nośnikach (art. 3 pkt 2 Prawa energetycznego). W umowach na dostawę ciepła nie wskazuje się paliwa, z którego przedsiębiorstwo energetyczne wytwarza ciepło. Oznacza to, że niezależnie od rodzaju zastosowanego paliwa: węgla, gazu, biomasy czy oleju opałowego, wytwarzane przez przedsiębiorstwo energetyczne ciepło jest po porostu… ciepłem w znaczeniu jakie każdy z nas powinien znać z lekcji fizyki w szkole podstawowej.
Wśród opłat za ciepło wyróżniamy dwa podstawowe ich rodzaje: za moc zamówioną i za zużycie ciepła. Moc zamówiona to ilość ciepła, jaką zabezpiecza się w umowie z dostawcą na ogrzewanie budynku i ewentualnie podgrzanie wody. Jej wielkość wynika z dokumentacji technicznej, a jednostką miary są megawaty [MW]. Opłata za moc zamówioną (wraz z przesyłem) ma formę abonamentu.
Opłaty za zużycie ciepła ustala się na podstawie wskazań ciepłomierza zainstalowanego w danym budynku. Jednostką miary pobieranego ciepła jest gigadżul [GJ]. Opłata za pobrane ciepło (wraz z przesyłem) zależy więc od zużycia wykazanego przez ciepłomierz.
Podwyżki cen ciepła w 2021 roku
Ceny ciepła ustalone zostały w taryfach dla ciepła zatwierdzanych przez EM PLUS sp. z o.o. i w trakcie 2021 r. zmieniały się następująco:
- od 01.07.2021 r. cena mocy zamówionej (z usługami przesyłowymi) wzrosła o 18,19%, cena zużycia ciepła (z usługami przesyłowymi) wzrosła o 16,79%, a cena podgrzania wody o 10,00%
- od 01.11.2021 r. cena mocy zamówionej (z usługami przesyłowymi) została utrzymana, cena zużycia ciepła (z usługami przesyłowymi) wzrosła o 55,80%, a cena podgrzania wody o 59,39%
- od 15.11.2021 r. cena mocy zamówionej (z usługami przesyłowymi) została utrzymana, cena zużycia ciepła (z usługami przesyłowymi) wzrosła o 42,32%, a cena podgrzania wody o 42,79%
Dokonując zmiany taryfy dla ciepła firma EM PLUS sp. z o.o. informowała Spółdzielnię o przyczynach wzrostu cen ciepła:
- pismem z dnia z dnia 01.09.2021 r. (załączonym do taryfy, która weszła w życie od 01.11.2021 r.) dostawca informował, że zmiana stawek cen w taryfie dla ciepła „spowodowana jest drastycznym wzrostem ceny paliwa gazowego o 100% w stosunku do czerwca 2021 r.” (link),
- pismem z dnia 30.09.2021 r. (załączonym do taryfy, która weszła w życie od 15.11.2021 r.) dostawca również powoływał się na zmianę cen gazu (link).
Z powyższego wynika, że uzasadnienie zmiany zaliczek na ogrzewanie przekazane mieszkańcom przez Zarząd Spółdzielni w dniu 29 października 2021 r. zostało sporządzone na podstawie informacji i dokumentów otrzymanych od dostawcy ciepła EM PLUS sp. z o.o.
Dopiero pismem z dnia 15.11.2021 r. dostawca poinformował Spółdzielnię o uruchomieniu kotłowni na biomasę i kotłowni na olej opałowy. Ceny tych paliw, mimo że również w tym czasie wzrosły, pozwalały produkować ciepło taniej, niż z gazu. Kotłownia na gaz miała być używana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych (link).
Spółdzielnia nie zarabia na cieple
Koszty zakupu ciepła ponoszone przez Spółdzielnię są rozliczane w opłatach pobieranych od użytkowników lokali (zaliczka na c.o., zaliczka na podgrzanie wody, koszty stałe podgrzania wody). Wysokość opłat ustalana jest w taki sposób, aby zapewnić wyłącznie pokrycie ponoszonych przez Spółdzielnię kosztów zakupu ciepła (art. 45a ust. 4 Prawa energetycznego).
To z tego powodu wnoszone opłaty za ciepło są ZALICZKAMI i podlegają ROZLICZENIU po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (link do wyjaśniającego to artykułu) – zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulaminami.
Jak było naprawdę
Na spotkaniach z mieszkańcami Reszla wielokrotnie informowałem, że według informacji pozyskanych od firmy EM PLUS sp. z o.o. od połowy listopada 2021 r. ciepło w kotłowniach tej firmy jest wytwarzane z oleju opałowego i biomasy, które to paliwa zastąpiły gaz ziemny, by ograniczyć wzrost cen ciepła dla mieszkańców Reszla.
Odpowiedzialność za słowa
Pan Jarosław Ż. bezpodstawnie oskarżył mnie o oszustwo. Może powinien najpierw przeczytać co znaczy to słowo. Oszustwo to «świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wykorzystanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści» (za Słownikiem Języka Polskiego PWN). Kodeks karny definiuje to jako przestępstwo w art. 286. Pan Jarosław Ż. nie zawiadomił o tym rzekomym przestępstwie organów ściągania, nie przedstawił też żadnych dowodów na swoje twierdzenia.
Z całą stanowczością stwierdzam, że oskarżenia kierowane przez Pana Jarosława Ż. pod moim adresem są nieprawdziwe i bezpodstawne.
Arkadiusz Książek
Ps. Panu Jarosławowi Ż. dedykuję ku rozwadze słowa wybitnego polskiego męża stanu, Władysława Bartoszewskiego: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.”
Ps. 2. Taryfy dla ciepła firmy EM PLUS sp. z o.o. są publikowane na stronie internetowej tego przedsiębiorstwa: http://www.cieploreszel.pl/klient
Pismo z dn. 1.09.2021 r.

Pismo z dn. 30.09.2021 r.

Pismo z dn. 15.11.2021 r.
