Mieszkańcy 125 budynków otrzymali obniżki zaliczek na centralne ogrzewanie. Dotyczy to budynków podłączonych do sieci ciepłowniczych przedsiębiorstw energetycznych w Kętrzynie, Korszach i Reszlu wyposażonych w podzielniki kosztów ogrzewania, dla których bieżący okres rozliczeniowy obejmuje miesiące od 01 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
Wkrótce obniżki takie otrzymają też mieszkańcy 7 budynków przy ul. B. Chrobrego 16A, 16C, 16D, 16E, 16F, 16 G i 16H w Kętrzynie, dla których okres rozliczeniowy wyjątkowo w tym sezonie obejmuje okres od 01 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
Natomiast mieszkańcy 12 budynków nie wyposażonych w podzielniki kosztów ogrzewania otrzymali niestety podwyżki zaliczek na c.o. Wynika to m.in. z innego okresu rozliczeniowego, który w przypadku tych budynków obejmuje rok kalendarzowy, czyli okres od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Dotyczy to budynków w Kętrzynie: przy ul. Moniuszki 6, Staromiejskiej 2, Różanej 2, Uroczej 1, Wojska Polskiego 4-6, Sikorskiego 50 oraz w Korszach: przy ul. Mickiewicza 12, 14A, 17A, 17B, Słowackiego 2, Wolności 6.
Również mieszkańcy 3 budynków przy ul. Limanowskiego 6, 16, 20 w Kętrzynie otrzymali podwyżki zaliczek na c.o. W ich przypadku prawdopodobne jest wkrótce ich obniżenie, gdy tylko Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi niższe ceny w nowej taryfie dla kotłowni gazowej przy ul. Limanowskiego (należącej do KEC KOMEC sp. z o.o.).
Z czego wynikają te różnice? O powodach obniżek i podwyżek czytaj niżej.
INFORMACJA ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI
Informujemy, że dostawcy ciepła do budynków spółdzielczych, czyli przedsiębiorstwa energetyczne: KOMEC sp. z o.o. w Kętrzynie, KORPEC sp. z o.o. w Korszach i EMPLUS sp. z o.o. w Reszlu, zastosowali ceny ciepła z rekompensatą w okresie od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. (na podstawie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw).
Na tej podstawie Zarząd Spółdzielni skalkulował nową wysokość zaliczek na centralne ogrzewanie. Zaliczki te obowiązują od 1 lutego 2023 r., jednak ich wysokość jest różna w zależności od tego, jaki jest okres rozliczeniowy poszczególnych grup budynków.
A. Budynki wyposażone w podzielniki kosztów ogrzewania:
Okres rozliczeniowy obejmuje okres od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. W okresie tych 12 miesięcy znajduje się 7 miesięcy, w których obowiązuje cena ciepła z rekompensatą (od października do kwietnia). W tym okresie część kosztów byłą niższa z uwagi na to, iż podwyżki cen ciepła wchodziły stopniowo w kolejnych miesiącach tego okresu (zaliczki były stoopniowo dostosowywane do wyższych cena ciepła), a rząd obniżył stawkę podatku VAT na ciepło do 5% (do 31 grudnia 2022 r.).
Kalkulacje dla tych budynków sporządzono na podstawie:
- kosztów ogrzewania budynku w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. (na podstawie faktur od dostawcy),
- prognozy zużycia ciepła w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. (na podstawie danych historycznych o zużyciu ciepła w Państwa budynku i aktualnych cen w taryfie dla ciepła).
B. Budynki bez podzielników kosztów ogrzewania:
Okres rozliczeniowy obejmuje okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. W okresie tych 12 miesięcy znajdują się tylko 4 miesiące, w których obowiązuje cena ciepła z rekompensatą (od stycznia do kwietnia). W tym okresie ceny wynikają z aktualnie obowiązujących taryf i są już wyższe. Ponadto od stycznia obowiązuje 23 % stawka podatku VAT na ciepło.
Kalkulacja dla tej grupy budynków została sporządzona na podstawie prognozy zużycia ciepła w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. w oparciu o dane historyczne o zużyciu ciepła w Państwa budynku i aktualne ceny w taryfie dla ciepła.
Obniżenie cen ciepła poprzez zastosowanie rekompensat i planowane wprowadzenie maksymalnych cen dostawy ciepła stało się możliwe dzięki działaniom podejmowanym przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie, w którym nasza Spółdzielnia jest zrzeszona. W działania te osobiście i aktywnie zaangażowani są Prezes Zarządu Arkadiusz Książek i Członek Zarządu Aneta Nahorna.
Od stycznia br. dla ciepła ponownie stosowana jest stawka 23% VAT. Związek Rewizyjny wystąpił z petycją do Komisji Europejskiej o zmianę przepisów, które pozwolą na zwolnienie z podatku VAT energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków. Minimalny próg podatku VAT na ciepło w Unii Europejskiej wynosi 5%, a nie 23% jak zdecydował rząd.
W dniu 26.01.2023 r. Sejm uchwalił zmianę w/w ustawy, która ma ochronić gospodarstwa domowe przed kolejnymi podwyżkami cen ciepła. Ustawa trafiła do Senatu. Jeżeli przepisy te wejdą w życie, zaliczki na centralne ogrzewanie ponownie mogą ulec zmianie.